Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Kolejny Zeszyt Historyczny Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej

Kolejny Zeszyt Historyczny Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

W ostatnich dniach września br. ujrzała światło dzienne kolejna, siódma już publikacja  z serii Zeszytów Historycznych K-PIL-W zatytułowana „Liceum i Technikum Weterynaryjne w Bydgoszczy 1949 – 1961”. Pomysłodawcą, głównym realizatorem i autorem większości tekstów jest Kol. Ryszard Tyborski.
We wstępie wyznał, że „zamiar opisania historii Państwowego Technikum Weterynaryjnego, szkoły, którą ukończył w 1961 r. „chodził” za nim od dłuższego czasu”. Problem polegał jednak na tym, że szkoła od lat już nie istniała, a dokumenty z tamtych lat w większości uległy zniszczeniu lub były rozproszone i trudne do odnalezienia. Istniał też olbrzymi problem z odnalezieniem żyjących absolwentów, z których znaczna grupa była dla Autora anonimowa, a wielu innych realizując swe życiowe plany rozproszyło się po Polsce. Mrówcza praca i benedyktyńska cierpliwość przyniosła owoce. Znaleźli się niektórzy dawni koledzy, a ci mieli swoich kolegów, pojawiły się stare zdjęcia, odnaleziono stare zapiski i pojedyncze dokumenty i w ten sposób powstała unikalna praca o charakterze monografii, na pewno niedoskonałej, ale jedynej, która podjęła próbę opisania trzynastoletniej historii szkoły i przywołania do pamięci ludzi i zdarzeń z tamtych czasów.
Treść pracy podzielono na osiem rozdziałów, w których przedstawiono historię budynku, w którym mieściła się szkoła, zarys jej działalności, kadrę nauczycielską i wychowawczą, wykazy absolwentów oraz wspomnienia niektórych z nich. Osobną, ostatnią część stanowi galeria zdjęć.  
Dobrze się stało, że praca ta powstała, a był to już przysłowiowy ostatni dzwonek aby tego dokonać. Pokolenie absolwentów z przyczyn naturalnych stopniało, a nowe pokolenia bydgoszczan nie mają pojęcia, iż w XIX wiecznym budynku przy ul Bernardyńskiej 6 w Bydgoszczy istniała szkoła kształcąca w trudnych powojennych czasach techników weterynarii, z  których wielu ukończyło później studia weterynaryjne i jako lekarze tworzyło także na Pomorzu i Kujawach historię naszego zawodu.

                                                                                                                                                                             Jacek Judek